Jak zvládnout nástup do školky bez slziček

Citlivý psychologický přístup, správná motivace a klidně i alternativní medicína – to jsou vaše zbraně. Pokud dítě nezvládá nástup do školky úplně hravě, použijte, co bude třeba, abyste mu vstup do této nové životní kapitoly co nejvíc ulehčili.

 

Jak zvládnout nástup do školky bez slziček

 

Za pár dní povedete své dítko poprvé do školky. Ne vždy je nástup do školky, jak to říct… idylický. Slzy, pláč, vztek, lítostivé scény ve stylu: ‚neodcházej, mně se bude stýskat‘ a podobně rozhodně nepřispějí k vaší pohodě a nakonec ani k pohodě dítěte.

Pomiňme teď rady tipu: ‚odložte docházku do školky o půl roku‘, ‚počkejte, až se dítě samo rozhodne, že je zralé‘, a další „praktické“ tipy. Málokdo si je může dovolit uplatnit v praxi. Radši si pojďme shrnout několik ověřených a mnoha rodiči potvrzených zásad, které pomohly spoustě před vámi.

Vyřešte si to sami v sobě

Pokud nejste vy sami stoprocentně přesvědčení, že je mateřská školka pro vašeho potomka přínosem, citlivé dítě to vycítí a tento váš neklid může samozřejmě převzít. Základem úspěšného startu docházky je zvláště u sensibilních dětí vaše naprosté a nehrané srozumění s tím, že mateřská školka je pro něj v dané situaci to nejlepší řešení.

Vysvětlujte, opakujte

Spousta věcí, které jsou pro vás samozřejmé a zřejmé, nemusí být absolutně samozřejmé a zřejmé pro vaše dítě. Proč musí najednou začít chodit do školky? A co tam má dělat? Proč už si nemůže hrát celé dny doma s vámi? Co když ho jeden den prostě nevyzvednete? Vám tyto otázky připadají směšné, ale dětské mysli nikoli. Tyto věci je třeba s dítětem dokola a dokola probírat, vysvětlovat mu je, opakovat. Po cestě do školky, před spaním,… Nestačí je říci pouze jednou.

Je dobré, když dítě jde do školky už připravené ve smyslu, že již ví, co ho tam bude čekat. Že si bude hrát, půjde ven na hřiště, dostane oběd, po obědě si půjde lehnout a pak si ho vyzvednete například. Je také dobré připravit ho na různé eventuality – nevadí, když neusne, stačí, když si jen odpočine, nevadí, když mu nebude chutnat a nesní hned celý oběd, atd. Čím více se toho dítě o novém režimu od vás dozví předem, tím jistější si bude připadat a tím lépe to bude snášet.

Důležité rituály

Vžijte se do situace vašeho dítěte. Tak obrovská změna v jeho životě vyžaduje zachování všech ostatních zajetých rituálů. Mělo by mít dost času pohrát si odpoledne se svými hračkami, pokud vidíte, že mu to chybí.

Brzké vstávání taky vyžaduje brzkou večerku. Ráno si raději o čtvrt hodiny přivstaňte, než abyste se vypravovali ve spěchu a shonu. Pusťte ráno dítěti jeho oblíbenou pohádku nebo televizní kanál. Snažte se být co nejvíc trpělivý a případný stres (jdu pozdě do práce) na sobě pokud možno nedejte znát.

Správně načasované odchody

Tohle pravidlo se některým z vás možná nebude zamlouvat, ale praxe potvrdila jeho velkou platnost. Neprotahujte svůj odchod ze školky. Neutíkejte bez rozloučení, to rozhodně ne, ale rovněž s odchodem zbytečně neotálejte, nevyplňujte na místě žádné papíry, nezdržujte se. Pověste dítěti bundičku na věšák, pomozte do přezuvek, vysvětlete, že si tam bude hrát a kdy si pro něj přijdete, dejte mu pusu a odejděte. Co nejrychleji.   

Motivace

Není asi úplně výchovné motivovat dítě sladkostmi či drobnými dárečky, pokud mu to ovšem pomůže překlenout rizikové zvykací období, proč ne. Často je to to jediné, co zabírá. Slibte, že mu odpoledne přinesete nějakou dobrotu či jeho oblíbenou hračku, vezmete ho na zmrzlinu nebo si o víkendu uděláte nějaký prima výlet.

Vyzdvihujte klady školky (kamarádi, hřiště se spoustou atrakcí, zpívání písniček,…) a neříkejte věci ve smyslu: ‚neboj, já pro tebe co nejdřív přijdu‘, které mu jedině vsugerují přesvědčení, že jde o něco, co se musí co nejrychleji přetrpět

 

Nezbývá než vám popřát hodně štěstí!

 
 
 

 

Co potřebuji s sebou do školky

Nadešel den, kdy vedete poprvé své dítě do mateřské školy. Rozhodujete se, co s sebou bude potřebovat. Předkládáme Vám seznam toho, co je pro pobyt v naší mateřské škole nezbytné:

- přezůvky do třídy - s pevnou patou, nedávejte dětem v žádném případě pantofle,

- vhodné pohodlné oblečení pro hry - prosíme o jedny tepláky (kalhoty nebo v létě kraťasy) do třídy a druhé na hraní venku. Protože se děti při hře v přírodě lehce ušpiní, z hygienického důvodu vyžadujeme, aby se po návratu do školky převlékly do "domácího" oblečení,

- pořiďte dětem látkový pytlík nebo tašku, kterou budou mít pověšenou na svém háčku v šatně. Do sáčku vložte náhradní spodní prádlo (kalhotky, slipy nebo trenky) pro výměnu v případě "nehody", dobré je vložit tam i náhradní ponožky nebo v zimě punčocháče a náhradní tričko,

- pokud bude vaše dítě po obědě odpočívat na lůžku, potřebuje pyžamo.

 

S dětmi chodíme ven za téměř každého počasí (vyjímkou je silný vítr a déšť). Proto děti přiměřeně oblékejte, určitě jim dávejte pokrývku hlavy (v zimě teplou čepici na uši, v létě kšiltovku nebo klobouček). V období deštů a mokra se nám osvědčily na nohy gumáčky (děti se tak mohou  bez omezení pohybovat).  

Po nástupu do MŠ Vás poprosíme o jedno velké balení papírových kapesníků. Látkové kapesníky dětem nedávejte, poztrácejí je a většinou je nepoznají. Papírové kapesníky mají kdykoliv k dispozici v košíku ve třídě a v jídelně.

Ručníčky nevyžadujeme, máme vlastní, stejně jako ložní povlečení.

Prosíme, označte dětem jejich osobní věci včetně bot (podepsat, nebo jinak označit). Mnohé z nich totiž své věci nepoznají a potom dochází pro děti k nepříjemným chvilkám.

Budete-li mít jakýkoliv dotaz, klidně se zeptejte, rády Vám odpovíme.

 

PŘEJEME VÁM A VAŠIM DĚTEM, ABY SE JIM U NÁS LÍBILO A DO NAŠÍ ŠKOLKY SE KAŽDÝ DEN TĚŠILY.